ameteli,oboseala

Accidentul vascular cerebral

Postata de Ciricliu cu 12 ani in urma.

ameteli

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ne-ati putea scrie mai multe detalii despre dumneavoastra si simptomele pe care le aveti? de exemplu varsta, sex, de cand aveti ameteli, daca le puteti corela cu vreun eveniment, daca mai aveti si alte simptome, daca sunteti cunoscuta si cu alte boli, daca urmati vreun tratament, etc.

va urez o zi buna

Ciricliu

acum 12 ani

Buna ziua,
Urmez tratament pentru HTA esentiala,dupa mai multe feluri de tratament:Enalapril ;Captopril;Bisotens;Acum sint pe Amplodipine si Benazepril toate recomandate de medic.Simptomele de oboseala si ameteli le am dinaintea inceperii tratamentului de aceea nu cred sa fie efectele adverse ale medicamentelor.
Sensatia de oboseala apare brusc ca o senzatie de epuizare dimineata la trezire sau cind sint in repaus,daca fac efort fizic senzatia de oboseala dispare.
Cind am ameteli imi masor tensiunea deoarece stiu ca daca este mai mare de 170/80 am ameteli dar nu stiu de ce apar aceste ameli impreuna cu oboseala si atunci cind am tensiunea 130/85.
Am 44 ani sex masculin.
Va multumesc.

Mihaela22120678

acum 12 ani

Analize uzuale v-ati facut? pot fi multe cauze... pare a fi mai degraba o astenie decat ceva legat de tensiune...