ACIDENTE VASCULARE

Accidentul vascular cerebral Anevrism aortic Coarctatie aortica

Postata de MOHOR cu 13 ani in urma.

AM DILATATIE ANEVRISMALA SACCIFORMADE ARTERA VERTEBRALA STANGAIN PORTIUNE TERMINALACU ASPECT HIPERDENSSPONTAN SI DIMENSIUNINEMODIFICATE SEMNIFICATIV(10/11mm), FARA LEZIUNI HEMORAGICE CU ALURARECENTA INFRA SAUSUPRATENTORIALEVIZIBILE CT NATIVIN REST ASPECT SUPERPOZABIL,PERETI INGROSATI PANA LA 1.8 mmFLUX DOPLER PREZENT FARA STENOZE.AXC DREPT CU DIAMETRU NORMAL, PERETI USOR INGROSATI, RELATIVUNIFORM,GROSIME ~1,4mm .PLACA MIXTA PE PERETELE POSTERIOR BULB SI ACI ,APARAT NEULCERAT,GROSIME MAXIM 3mm.FLUX POPPLERPREZENT LA NIVEL AXC DREPT, NESUGESTIVPT STENOZE50%.ARTERA VERTEBRALA DREAPTACU DIAMETRU NORMAL,FLUX DOPPLER PREZENT.ARTERA VERTEBRALA STANGACU DIAMETRU USOR REDUS ,FLUX DOPPLERPREZENT CU TRASEU MINIM APLATISAT.
EEG:FARA ASIMETRII NOTABILE.
FARATULBURARI SEMNIFICATIVEIN LAN MNEZIC.HIPOPROSEXIEUSOARA;FARA TULBURARI SEMNIFICATIVE DE LIMBAJEXPRESIV/RECEPTIV IN MOMENTUL EXAMINARII.
AFECTIV;TULBURARE ANXIOASA, CU DISCRETE ELEMENTEDEPRESIVE,PE FONDUL UNEI STRUCTURIDE PERSONALITATEPREDOMINENTANXIOASE.
TOTUL A INCEPUT LA 4 LUNI DUPA O OPERATIE DE COARCTATIE DE AORTA,HIPOPLAZIE DE ARC AORTIC ANEVRISM DE AORTA TORACICA DESCENDENTA , ANEVRISM DEARTERA SUB CLAVIE STANGA, HTAE ,LITIAZA RENALA, NANISM HIPOFIZIAR;STARE LA EXTERNARE :VINDECAT CHIRURGICAL.
DUPA ALTE 4 LUNI AM FACUT IAR DUBLA SEMI PAREZA ,LA INCEPUT AMORTEALA M-A TINUT 15-20 DE MINUTE ,ACUM INSA NU IMI MAI TRECE MA SIMT MAI M=BINE CA LA INCEPUT CA NICI LA TUALETA NU MA NAI PUTEAM DUCE SINGURA ,INSA AMORTEALA NI-MI MAI TRECE ,INTREBAREA MEA ESTE:IMI VA TRECE VREODATA? VOI MAI FI CA INAINTE?
PLUS DE ASTA AM INCEPUT SA AM PROBLEME SI CU MEMORIA ,TRATAMENTUL PE CRE IL IAU ACUM ESTE;PLAVIX-1/ZI ,METROPROLOL1/2 DE 3 ORI PE ZI ,LEXOTAN 1/2 DIMINEATA,PRANZ SI SEARA1 INTREAGA, PRESTARIUM1/2 SEARA , ASENTRA1 DUPAMASA -S-AR PUTEA INLOCUI VREUN MEDICAMENT CU ALTELE NATURISTE? AS FI FOARTE INCANTATA DACA CINEVA MI-AR DA NISTE RASPUNSURI SI MAI ALES M-AS MAI LINISTI CHIAR DACA RASPUNSURIL VOR FI NEGATIVE MACAR NU MAI TRAIESC CU INTREBARI FARA RASPUNS

VA MULTUMESC

Raspunsuri (1)

anevrism artera

acum 12 ani

ati facut rmn ptr a vedea anevrismul de artera vertebrala?? se poate opera undeva asa ceva??
anevrismul acesta pare a fi oarecum la baza craniului?
va rog, lasati-mi adresa dvs de email, si eu am asa ceva si ma interesa ce metode aveti dvs. Ina