accident vascular?

Accidentul vascular cerebral

Postata de cecylia cu 11 ani in urma.

buna ziua prietenul meu dupa o cearta f mare cu cineva cearta care a avut loc seara,a doua zi dimineata cand s-a trezit a constatat ca sre dificultati de vorbire adica nu poate pronunta corect unele cuvinte nu il doare nimic.o fi suferit poate un avc?mentionez ca a avut mai multe probleme emotionale si cred ca a intrat si intr-o depresie

Raspunsuri (1)

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Buna seara,

Va recomand sa mearga la un consult neurologic cat poate de repede. In functie de ce se va constata veti sti daca a fost AVC sau nu. Daca a fost AVC si au ramas dificultatile de vorbire va putea sa faca recuperare pentru a vorbi din nou corect.

In ceea ce priveste starea sa emotionala este important sa isi doreasca sa schimbe ceva in viata sa. Acesta va fi primul pas. Un al doilea pas va fi si a urma sedinte de psihoterapie. Daca va avea nevoie de un program de recuperare a vorbirii se vor putea face concomitent cele doua tipuri de interventii.