accident vascular ischemic

Accidentul vascular cerebral Atac ischemic

Postata de ioana209133296 cu 13 ani in urma.

as dori sa ma ajute cineva cu niste raspunsuri.tatal meu a facut un avc ischemic si acum e la tratament cu cerebrolysin perfuzie.dar nimeni nu ne da mai multe explicatii.a avut stari de amorteala ma o mina si tulburari de vedere la un ochi.cu mina e ok acum dupa 8 zile de perfuzie dar dupa terminarea tratam nu va mai aparea starea de amorteala?si cu vederea are momente cind vede mai bine dar nu in totalitate oare mai are sanse sa vada cum a vazut el cindva?si daca stiti careva ce se poate face sa numai apara acest avc ischemic?da ti mi va rog cit mai multe detalii daca este vreo sansa de recuperare sa vada.

Raspunsuri (10)

Sheila

acum 13 ani

AVC ischemic este cauzat de un cheag de sange care blocheaza circulatia sangvina a creierului. Cheagul de sange se poate dezvolta intr-o artera ingustata care iriga creierul sau poate ajunge in arterele din circulatia cerebrala dupa ce a migrat de la nivelul inimii sau din orice alta regiune a organismului.

Pt a evita un nou avc trebuie sa cunoasca factorii care pot provoca accidentul:
- tensiunea arteriala crescuta
- diabetul zaharat
- afectiuni ale arterelor coronare
- fumatul, inclusiv cel pasiv
- lipsa activitatii fizice
- obezitatea
- alte afectiuni cardiace, precum fibrilatia atriala, endocardita
- consumul crescut de alcool
- folosirea unor anumite medicamente(anticoagulante sau corticosteroizi)

Amorteala a disparut pt ca tatal tau incepe sa se recupereze, aceasta nu o sa mai apara. In legatura cu vedere...depinde cat de bine se recupereaza, are sanse sa vada ca inainte dar ar fi bine sa consulte si un specialist oftalmolog

Sanatate multa

ioana209133296

acum 13 ani

va multumesc mult.si daca stiti cumva trebuie sa tina si vreun regim alimentar?pt ce perioada?ii plac mult dulciurile si nu cred ca e ok.banane minca foarte multe e ok???

Anca

acum 13 ani

Si tatal meu a facut in decembrie un AVC dar el a ramas cu semipareza pe partea dreapta. Nu vreau sa-mi amintesc prin ce momente am trecut :(((

Total interzise ii sunt: SAREA si GRASIMILE. Grasime contine si o napolitana, si aluatul e foietaj, si un parizer, etc... Foarte mare atentie!!! Si tatal meu vedea in ceata cu ochiul drept in primele 3 saptamani. Acum si-a revenit.

ioana209133296

acum 13 ani

zi mi te rog anca ce a mincat tatal tau.ca nu stim ce sa i mai dam sa mince.mersi

Sheila

acum 13 ani

Are nevoie de o dieta care sa ajute la scaderea tensiunii arteriale sau a colesterolului.
Trebuie sa manance cat mai putin sarat, sa evite grasimile
Fructele si legumele, cerealele si produsele lactate sarace in grasimi sunt recomandate.
Ar fi bine ca tot timpul sa tina cont de aceste recomandari.
Numai bine

Anca

acum 13 ani

Daca ii amorteste mana dreapta inseamna ca accidentul cerebral a avut loc pe partea stanga a creierului. Nici eu nu am aflat prea mult de pe la medici ci de pe internet. Ai aflat ce a provocat accidentul? La tatal meu s-a desprins o bucata de grasime de pe carotida ( din zona gatului). Am citit pe net ca e bine sa faca un doppler. I-am intrebat pe doctori daca i-au facut si au zis f linistiti: "Nu, dar putem sa-i facem". Si astfel au aflat motivul avc-ului.

Tatal tau a trecut pe langa moarte. Trebuie sa fie foarte constient de asta si mai ales ca de acum inainte viata lui va fi cu totul alta. Regim si neaparat medicamentele toata viata lui de acum inainte. Si f important : FARA TIGARA SI ALCOOL. Nu are voie nici macar sa stea in preajma cuiva care fumeaza.

Vezi ca e foarte bine ca injectiile cu cerebrolysin sa le repete din 2 in 2 luni cate 10. Timp de un an. Tatal meu asa face. Sa-si faca un control amanuntit sa nu mai existe vreun cheag pe undeva...

Multa sanatate! Am sa mai intru sa-ti mai raspund la intrebari.

ioana209133296

acum 13 ani

unde poate sa si faca un control amanuntit? la ce dct ar trebui sa mergem?a iesit din spital de 2 zile si a trebuit sa mearga bineinteles insotit la medicul de familie care era la 5 min mers pe jos si s a intors inapoi din jumatea drumului pt ca ametea si nu putea sa stea in picioare.oare asta ii va trece sau e asa pt ca a stat in spital aproape 3 sapt tot in pat?mersi

Anca

acum 13 ani

Ioana, sa faca neaparat si un tomograf.

ioana209133296

acum 13 ani

a facut UN RMN nu e ok?trebuie si tomograf?ca ne au zis ca e ok rmn ce parere ai?

adina

acum 13 ani

buna in 22,06 2010,bunica ,mea a suferit un atac ischemic silvian stg cu hemipareza dreapta si afazie mixta predominant motorie,as dori sa stiu daca se mai poate face bine ,daca exista un tratament sau cum sa previn un alt atac,ms,