Accident vascular cerebral

Accidentul vascular cerebral

Postata de mariana344100073 cu 15 ani in urma.

Mama mea a suferit aseara un accident vascular-cerebral,a fost trimisa la un spital din Iasi pentru mai multe investigatii si pt a se hotari daca necesita o interventie chirurgicala!i-a fost paralizata partea stanga a corpului!este constienta,recunoaste persoanele si incearca sa coopereze!nu ma gandesc la greutatile pe care o sa le am dupa,vreau doar sa-mi spuneti ce sanse are de a trai si ce sanse de recuperare are in cazul in care ar scapa cu viata!va multumesc mult,astept un raspuns!

Raspunsuri (5)

Elena991510

acum 15 ani

Daca scapa cu bine din spital, eu zic ca are sanse de recuperare destul de mari..zic asta pt ca am o vecina care a fost in situatia ei...
Mai vorbeste cu medicul despre asta, sigur iti va raspunde...
Multa sanatate mamei !!!

acum 15 ani

Cauta un terapeut Bowtech, cat mai repede. Stiu ca in Iasi exista unul. Rezultatele din aceasta noua terapie a uimit lumea medicala de pretutindeni.
Gasesti pe sit-ul cu acelasi nume.
Sanatate!

Ionela139

acum 15 ani

sanse de recuperare are daca face si un tratament adecvat.bun e tratamentul cu actovegin fiole si cerebrolysin.de asemenea indicat e masajul si gimnastica.stiu pt ca si eu am trecut prin asta numai ca tatal meu nu a fost constient.a ramas in coma pana a decedat.ii doresc sanatate multa mamei tale si tie putere maxima.

andrei125111062

acum 15 ani

daca avc-ul a fost de natura ischemica recuperarea trebuia deja inceputa, daca avc-ul a fost de natura hemoragica recuperarea va incepe la o luna de la accident. daca e vorba de interventie chirurgicala probabil a fost hemoragic. in cazul acesta,dar si in celalalt se pot folosi cu foarte mare incredere lipitorile. ele au rolul de a fluidiza singele, dar si de a dizolva eventualele cheaguri de singe. deci hirudoterapie, pentru restabilirea si mentinerea tensiunii arteriale in limite normale(nu se vor administra si medicamente pentru scaderea t.a.), kinetoterapie. trebuie sa se lucreze zi de zi initial pasiv pentru mentinerea schemelor de miscarese va incerca totusi si implicarea activa cat de cat. se va evita 100% contractia izometrica....0762280475

Tamara Padure

acum 10 ani

Mama mea3ani in urma a suferitAVA,dupa 1luna sa recuperat total. 80%in AVA este ingrijirea,de ridicat dupa citeva zile ,de efectuat masaj la partea paralizata si se va face bine