Accident vascular cerebral

Accidentul vascular cerebral

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

Mama mea, in varsta de 63 ani, sufera de tensiune oscilanta. De doua saptamana a fost diagnosticata cu accident vascular cerebral. A urmat un tratamanet cu Aspenter, Sugeron, Captopril, Tertensif, Simvor, Presta, Aspacardin. Momentan are pierderi de memorie, nu poate sa pronunte anumite lucruru, obiecte pe care le cunoaste foarte bine, nu poate pe moment.

Raspunsuri (4)

Medic de garda

acum 14 ani

Stimata doamna,

Simptomatologia clinica descrisa de dvs. apare in contextul AVC constituit, in functie de tipul acestuia (ischemic sau hemoragic), de sediul leziunii. Printre cauze ar fi: stenoza (ingustarea), tromboza sau ocluzia de natura embolica. HTA predispune la hemoragii cerebrale profunde, de aceea introducerea tratamentului antihipertensiv explica diminuarea incidentei AVC; este foarte important mentinerea in limite normale a valorilor tensiunii arteriale si alurii ventriculare. Aspenterul este un antiagregant plachetar care se indica pentru a preveni AVC. Tratamentul hipolipemiant (cu SIMVOR) trebuie administrat cel putin 3 luni, cu o reevaluare ulterioara a valorilor colesterolului si trigliceridelor, precum si a transaminazelor (TGP, TGO).

ramona

acum 14 ani

buna ziua,
Mamaia mea tocmai a facut un accident vascular,are 80 ani si cand am internat-o avea tensiunea 26. In urma acestui accident vascular si-a pierdut vederea complet.Pe langa tensiune oscilanta mai sufera si cu inima.Va rog sa-mi spuneti cate sanse are sa-si revina cat de cat,mai exact vederea sa-si revina.
Multumesc si astept raspunsul dumneavostra.

laura

acum 14 ani

Mamei mele i-a amortit mana stanga si are o incetinire la vorbire,spuneti-mi ce e de facut astept raspuns

aturluesa savu puiu

acum 14 ani

am 41 ani si ieu in permanenta s unt ametit de cap si mi tiuie urechile in continu si de multe ori am bataile prea repezi va rog ce trebuie sa iau