Accident vascular cerebral, se poate recupera?

Accidentul vascular cerebral

Postata de Utilizator11580684477 cu 4 ani in urma.

Sotul meu a facut accident cerebral hemoragic cu pareza pe partea dreapta iar vorbirea i-a fost afectata ... A fost dus la spital in primele 20 minute ,are 53 de ani ,se poate recupera?

Raspunsuri (3)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Accidentul-vascular-cerebral/reabilitarea-post-accident-vascular-cerebral_335

Psih. Stefania Budacu

acum 4 ani

Buna ziua doamna. Recuperarea dupa un AVC depinde de mai multi factori: varsta pacientului, materialul genetic, daca a fost lucrat creierul, consumul de alcool, intinderea si profunzimea AVC etc - si, mai presus de toate, hotaraste Dumnezeu. Sunt pacienti in varsta de 80 de ani care se recupereaza foarte bine, sunt pacienti de 40 de ani care nu mai vorbesc, nu se mai misca. Deci...
Ideea este ca trebuie lucrat intensiv, atat kinetoterapie cat si logopedie.
Daca doriti sa discutam mai mult, ma puteti contacta la adresa de mail de adresa_web_filtrata , stef.budacu
Toate cele bune!

Ana

acum un an

S a recuperat?