Prostata?

Accident vascular cerebral

Postata de Ionela cu 8 luni in urma.

Tatăl meu are probleme cu prostată i sa pus sonda că nu putea urina,i-am făcut analize la sânge i-au ieșit markeri tumorali PSA 72. Am fost la un Dr urolog cu analizele mi-a zis că e cancer de prostată avansat și poate sa fie și la metastază vreau să știu dacă îl operez trăiește mai mult sau să rămână așa cu sonda in continuare. De două zile i sa schimbat și culoarea la urină e roșiatică și tulbure . Ce sa fac ? Cum sa procedez sa mai merg și la alti doctori ce șanse are ?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Este important sa consulti mai multi medici specialisti in domeniul cancerului de prostata pentru a obtine mai multe opinii si planuri de tratament. Acestia pot face o evaluare a stadiului exact al cancerului si pot furniza un prognostic mai detaliat cu privire la optiunile de tratament disponibile.

Cat despre sonda urinara, este posibil ca aceasta sa fie necesara pentru a facilita golirea vezicii urinare in cazul in care prostata creeaza o obstructie a tractului urinar. Cu toate acestea, este important ca tatal tau sa primeasca ingrijire si tratament adecvate pentru cancerul avansat al prostatei. Operatia poate fi o optiune, in functie de stadiul si de raspandirea cancerului de prostata, dar acest lucru ar trebui discutat cu medicii specializati in domeniu.

In legatura cu schimbarea culorii urinei (rosiatica si tulbure), acesta poate fi un simptom al unei infectii urinare sau al deteriorarii tractului urinar. Este important sa consulti un medic cat mai curand posibil pentru a evalua cauza acestui simptom si pentru a primi tratament adecvat.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-prostatei/cancerul-de-prostata_5059

Ionela

acum 8 luni

Mulțumesc frumos pentru răspuns !