Concluzie rmn?

Accident vascular cerebral

Postata de Huni cu 7 luni in urma.

Buna ziua am primit următoarea concluzie la rmn cerebral și aș vrea să știu ce înseamnă: varianta anatomica de poligonul lui willis

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Poligonul lui Willis reprezinta un sistem de vase de sange la nivelul creierului, care asigura circulatia sanguina in aceasta zona esentiala. Este format dintr-o retea de artere situate in jurul bazinului cerebral si asigura o conexiune intre arterele de pe partea stanga si cele de pe partea dreapta a creierului.

Varianta anatomica a poligonului lui Willis se refera la diferentele sau variatiile in structura sau in configurarea acestui sistem de artere. Exista diferente individuale in modul in care aceste artere sunt conectate, precum si in dimensiunea si pozitia lor. Aceste variatii pot fi normale si pot fi intalnite la un procent mic din pop**atie, iar in majoritatea cazurilor nu au semnificatie clinica. Cu toate acestea, in anumite cazuri, variatiile anatomice ale poligonului lui Willis pot fi asociate cu anumite afectiuni cerebrovasculare, cum ar fi anevrismele sau malformatiile arteriovenoase, si pot influenta tratamentul si prognosticul acestor afectiuni.

Este important sa consultati un specialist neurolog sau radiolog care poate explica in detaliu semnificatia acestor variatii anatomice: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Accidentul-vascular-cerebral/anevrismul-cerebral_313

Huni

acum 7 luni

Mai precis este vorba de acp dreapta cu origine din ACI, dar la care zice fara anomalii de flux sau calibru la nivelul axelor vasculare, deci ar însemna că nu este ceva rău nu?