AVC?

Accident vascular cerebral

Postata de Ionela cu 8 luni in urma.

Socrul meu a avut un avc in 2021a fost ceva mic fără sechele . Însă anul acesta in 2023 luna a opta am văzut o schimbare la el facial ,gura strâmbă și ochiul roșu pe partea dreapta. Întrebarea este următoarea: este posibil sa fi avut alt accident vascular?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Este posibil ca schimbarile pe care le-ai observat, cum ar fi gura stramba si ochiul rosu pe partea dreapta, sa fie semne ale unui nou accident vascular cerebral (AVC). Uneori, dupa un AVC initial, exista un risc mai mare de a avea un alt AVC in viitor. Schimbarile faciale, cum ar fi gura stramba si ochiul rosu, ar putea fi semne ale unei afectari a nervilor din acea zona.

In acest caz trebuie consultat medicul cat mai curand posibil pentru o evaluare si diagnostic adecvat. Numai un medic poate determina cu exactitate cauza simptomelor si poate recomanda tratamentul potrivit, daca este necesar. Este important sa obtina ingrijire medicala de specialitate pentru a identifica orice complicatii si a lua masurile necesare.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Accidentul-vascular-cerebral/avc-silentios-este-posibil-sa-ai-un-accident-vascular-cerebral-si-sa-nu-_17798

Ionela

acum 8 luni

Mulțumesc frumos pt răspuns.