fobie ingrozitoare de intuneric .

Abuz de stupefiante

Postata de MembruMobileApp150330210425828 cu 8 ani in urma.

va rog sa ma ajutati ma numesc diana... am 17 ani sii am o fobie ingrozitoare de intuneric ... :'( :( Asa sunt de cand eram mica

Raspunsuri (4)

FreeStyle11

acum 8 ani

Fobia ta nu are sens.Hai sa-ti explic ca sa intelegi.Cand este intuneric, nu este lumina, e foarte simplu, deci pratic totul ramane la fel, inafara de lumina.Acest ciclu noapte-zi e normal, iar fobia ta trebuie combatuta din interiorul tau, adica gandind(ca doar esti mare) ca frica ta este fara sens si ca nu e nici un pericol, inafara de faptul ca te poti lovi de obiecte, daca nu ai o lanterna :)) poti apela la psiholog daca ti se pare greu sa intelegi aceste lucruri, poate ai nevoie de o explicatie mai directa de la un specialist.In orice caz, intunericul e doar absenta TEMPORARA a luminii, nu reprezinta pericol pt nimeni si nimic.

Psih. Marina- Lucica Balea

acum 8 ani

Draga Diana,
Nu stiu in ce conditii a aparut fobia ta de intuneric. Toti copiii sunt speriati de intuneric deoarece acolo se afla necunoscutul. Probabil ai fost speriata foarte tare la un moment dat.Raspunsul se afla in subconstientul tau. Ai nevoie de sprijinul unui psihoterapeut. Rational este foarte usor de dat sfaturi, dar tu ai propriile experiente si e necesar sa-ti cunosti si sa-ti infrunti emotiile. Daca vei dori, te astept cu drag.
Mai jos ai datele mele de contact. Poti alege insa cum iti este mai usor.
Psih. Marina-LucicaBalea

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Buna seara, Diana. Fobiile se trateaza foarte bine si relativ usor prin psihoterapie cognitiv-comportamentala - sunt specializata in asa ceva si stiu despre ce vorbesc. Daca doresti amanunte, ma poti contacta la adresa de mail [email protected]
O seara placuta!

eu

acum 8 ani

cauta in google "forumul sanatatii" si scrie acolo aceeasi intrebare