sot neinteresat

Abuz de stupefiante

Postata de Ioana459 cu 12 ani in urma.

nu mai stiu ce sa fac .. de cand am nascut am trecut si eu si sotul pe locul doi, pe primul loc e copilul... sotul incontinuu vrea sa plece de acasa, numai de iesit vorbeste,... nu se mai implica deloc in treburile casnice si abia isi petrece cateva momente pe zi cu copilul?? ce sa ma fac cu el? inainte nu era asa, era foarte implicat in toate treburile casei si isi dorea enorm copilul. daca incerc sa il implic in ceva legat de casa imediat se supara pe mine si se plange ce nevasta rea sunt si ca eu il vreau sa stea doar in casa si el sa nu plece nicaieri!! si ca urmare ne certam incontriuu.. si in face rau copilulului :((( deja am obosit si nu mai am forta sa lupt:(( inloc sa ne bucuram de copilul bnostru frumos....

Raspunsuri (2)

Psih. Alina Ionescu

acum 12 ani

Sotului tau ii este greu, dintr-un motiv sau altul, sa-si accepte rolul de tata, desi inteleg ca si-a dorit acest rol. Il poti ajuta sa descopere ce anume il sperie sau il deranjeaza la rolul de parinte. Poate fi teama de a-si pierde libertatea sau altceva, legat de experienta pe care a avut-o cu propriul lui tata (in familia lui, cand era copil). Nu este ceva neobisnuit ca, dupa nasterea primului copil, totul sa se schimbe in viata unei familii. Efortul tau de a-l sustine si de a-l incuraja in a deveni parinte iti va readuce partenerul de incredere de care ai nevoie.

Ioana459

acum 12 ani

am tot discutat cu el zilele astea si se pare ca nici tatal lui nu se prea implica in cresterea copilului,mai mult a fost incet, incet dat la o parte si se simte demult un strain in propria familie.. se pare ca asta ar fi un motiv pentru care nu se implica: nu a avut nici un exemplu masculin pozitiv in familie cand era copil... si un alt motiv ar fi tot in copilaria lui , mama lui nu prea l-a lasat sa plece in excursii sau la clubul copiilor sa faca un sport sau sa mearga in parc sa se joace pur si simplu cu alti copii si acum isi doreste sa fie copil sa se joace si sa se plimbe sa faca sport. Si in plus la problemele aceste mai e si jobul epuizant... e o povara destul de greu de suportat