Paracetamol si acid acetilsalicilic

Abuz de stupefiante

Postata de Toolo cu 13 ani in urma.

ce se intampla daca am luat 2 pastile de paracetamol si 2 de acid acetilsalicilic?

Raspunsuri (11)

Toolo

acum 13 ani

deodata.. am uitat sa mentionez

dr.Lazarut

acum 13 ani

Nimic. O gastrita cauzata de acidul acetilsalicilic, cu risc de eroziuni si microsangerari din mucoasa gastrica. Acetaminofenul la doza de 1 g nu e inca toxic.

cris

acum 8 ani

Raspuns rau. Aspirina nu da gastrita din oficiu.Totusi 1g o data e mult. Paracetamolul poate fi toxic si daca iei o daza de 1 g daca doza zilnica depaseste 4g.

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

Cel mult ceea ce v-a spus dl. dr. Lazarut mai sus. Toxicitatea hepatica este produsa de doze mai mari si/ sau constante de paracetamol - in functie de organism si de toleranta acestuia. Acidul acetilsalicilic (aspirina) poate produce eroziuni in mucoasa gastrica si fenomene digestive, dar nu in mod obligatoriu. Luati un pansament gastric pentru mai multa siguranta - omeran sau ranitidina. Sanatate!

Mary

acum 13 ani

Am facut exact acelasi lucru acum vre-o 8-9 ani, pe cand eram inca eleva. Era reteta speciala a mamei pentru raceala... Ac***a un stomac sensibil am avut niste dureri ingrozitoare care au trecut abia dupa 2 zile. Nu mi-a recomandat nimeni nici un pansament gastric sau altceva.
Acum nu pot sa tolerez paracetamolul sau aspirina.
sanatate

Gaby

acum 13 ani

Probabil o sa te doara putin stomacul. In general e bine sa nu exageram .

Eu

acum 13 ani

De la paracetamol si aspirina luate in acelasi timp eu am capatat o alergie. Asa ca in acest moment sunt alergica la aspirina. Ceva mai tarziu, incercand sa scap de alergia cauzata de aspirina (cu ajutorul medicului), am capatat alergie si la penicilina. Aici e vorba doar de toleranta corpului fiecaruia.
Cel mai bine e sa te feresti sa iei medicamente abuziv si fara sfatul medicului. In rest multa sanatate.

Ana S.

acum 13 ani

Buna ziua draga Alina, iti inteleg suferinta si te compatimesc. Si eu sunt in aceeasi situatie si indiferent de promosiunile pe care le face tot acolo ajunge. De la acest viciu care cred ca-l domina si ii face placere am ajuns la limita rabdarii, dupa 26 de ani de casnicie. Cred ca nu exista iesire din asta decat la cimitir(care ajunge mai repede) Sarbatori fericite si multa rabdare.

grigore camatarul

acum 12 ani

da. singura solutie sa sa ne ducem . exact asa e.. o situatie din care se iese greu . parca ati fii tampiti

florin

acum 11 ani

mi-am pierdut mirosul si mi sau umflat palmele, pina acm o pateam mumai de la atibiotice .Intreb cei de facut

ela

acum 8 ani

Nu se intampla nimic de fapt ai luat doua antinevralgice, antinevralgicul este aspirina+paracetamol.