Mefedrona

Abuz de stupefiante

Postata de imitatie_de_crab cu 12 ani in urma.

De 4 luni am inceput un tratament cu Depakine, Trittico, Bromazepam si Stimuluton. Intrebarea mea este daca s-ar intampla ceva neplacut in combinatie cu Mefedrona. Se poate sa aiba alte efecte decat cele normale, sa ma afecteze in vreun fel? Multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

mephedrone (mefedrona) este un stimulent sintetic din clasa amfetaminelor ce provoaca dependenta, similar consumului de cocaina, amfetamina sau extasy; s-au semnalat cazuri de deces in urma consumului de mefedrona. Efectele secundare ale mephedronei: halucinatii auditive si vizuale, probleme de concentrare si orientare a atentiei, pupile dilatate, scrasnirea dintilor (bruxism), probleme de circulatie de sange, eruptii cutanate, anxietate, paranoia, convulsii, aspontan fara cauza si fara obiect, sentimentul de a fi urmarit, de a suspecta pe toata lumea, anxietate, tulburari de somn, tulburari de comportament cu episoade psihotice.
dependenta de acest tip de substanta beneficiaza de tratament precum: consiliere psihologica, dezintoxicare, consiliere familiala;se poate adresa catre un centru de tratament