Intoxicatie pe termen lung cu monoxid de carbon

Abuz de stupefiante

Postata de Dispatcher cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

Ma numesc Marius,32 de ani,175 cm,85 kg,fumator,non alcool.

In urma cu 2 saptamani am constatat ca am fost expus la intoxicatie cu monoxid de carbon pe o perioada destul de lunga de timp (cca 2-3 ani) , sursa fiind o soba pe lemne fisurata.

Mi-am dat seama de acest lucru cand nu am mai stat in camera in care era amplasata soba,deoarece trebuia refacuta.

Inainte de a realiza ca am suferit o intoxicatie,aveam urmatoarele simptome:

-Dureri toracice

-Jena in piept(partea stanga)

-Tuse

-Oboseala

Toate erau puse pe seama fumatului.

Dupa intoxicatie au disparut durerile toracice,jena din piept si intr-o oarecare masura tusea (tusesc foarte rar ,in special dimineata),insa a ramas oboseala si au aparut ceva ameteli,lipsa de concentrare,probleme ale vederii precum si o oarece lipsa de pofta de mancare.

Mi-am facut o radiografie la plamani unde se vedea clar iritatia plamanilor(in special cel stang)iar medicul mi-a recomandat un sirop(nu il am acum la indemana sa va spun denumirea) si nimic altceva,spunandu-mi ca trebuie sa ma dezintoxic natural ,pe termen lung,asa cum s-a produs si intoxicatia.

Pe mine ma framanta cel mai mult aceste ameteli,imi este teama de un accident vascular la creier..Sau un posibil infarct..

Mentionez ca la cca 3-4 zile dupa stoparea intoxicatiei,am avut de 2-3 ori ameteli destul de puternice,pana la pierderea echilibrului.

Astept un sfat din partea Dvs .

Cu stima,

Marius

Raspunsuri (2)

bogdan liviu

acum 11 ani

Buna Marius, numele meu este Bogdan si ma confrunt chiar acum cu aceeasi problema ca si tine, am fost la medicul de fam i_am spus ca banuesp***antoxicatie cu monoxid de carbon, m-a cosultat si mia zis ca sunt ok...si ca o sami treca de la sine. te rog sami spui cum esti in momentul de fata pt ca am vazut ca au trecut 3luni de la incidentul tau...m_ar ajuta foarte mult un sfat de la tine. bogdanmbl99 e in meu ....multumesc.

Gabi

acum 3 luni

Mergeti la neurologie. Realizati un RMN.