iau de 2 ani anxiar(1/ zi) si, stiind ca da dependenta , l-am oprit dar am stari foarte rele,?

Abuz de stupefiante

Postata de Utilizator21550488466 cu 5 ani in urma.

iau de 2 ani anxiar(1/ zi) si, stiind ca da dependenta , l-am oprit dar am stari foarte rele,simt ca lesin, mi-e frica rau ca mor si doresc sa stiu ce sa fac, sa iau un anxiolitic mai usor, cat timp dureaza starile de sevraj si daca cu starile rele mi se poate intampla ceva grav, sa mor ? celelalte medicamente pe care le iau sunt seroxat(2/zi), seroquel-200(1/zi seara), tritico(1/zi). In paralel am si hepatita autoimuna pentru care iau medicatie. Va multumesc

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Buna ziua, medicul psihiatru care v-a prescris acest tratament, trebuia sa va recomande psihoterapie cognitiv-comportamentala! Doar medicatia nu va rezolva problemele pe care le aveti! Si, in plus, orice medicatie da dependenta si, in timp, organismul se obisnuieste cu substanta si necesita cresterea dozei. Cautati un psihoterapeut si incepeti terapia!