Etilenglicol (antigel)

Abuz de stupefiante Otravire cu etilen glicol

Postata de jail10 cu 11 ani in urma.

Astazi am facut cea mai mare p***ae din viata mea.
Imi era sete, era intuneric, si eram foarte aproape sa ma otravesc cu Etilenglicol, daca nu cumva am facut-o deja.
Nu am vazut sticla.am crezut ca e apa.
Am dus sticla la gura, am realizat imediat ca e ceva in neregula. Nu am apucat sa inghit mult. Cel mult o lingura (maxim, probabil mai putin). Restul ce am avut in gura am scuipat afara. Am luat decizia de a voma la aproximativ 10 minute dupa incident.
Stiu ca aceasta substanta este extrem de toxica. Cantitatea ingerata de mine este mare? Ce ar trebui sa fac acum in primele ore...

(nu stiu daca am ales categoria corecta totusi)

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cel mai indicat este sa mergeti la o unitate de primiri urgente; intre timp, consumati cat mai multe lichide.