doza dubla de panadol

Abuz de stupefiante

Postata de covete cu 12 ani in urma.

Copilul meu are 5 ani si 18 kg. Din greseala i-am dat panadol 10ml, nestiind ca si sotul i-a dat alti 10 ml. Exista riscul unei intocsicatii.

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Doza maximă recomandată copiilor până la 12 ani este de 20 ml (4 doze a câte 5 ml), nefiind recomandată depăşirea acestei doze. Nu trebuie să vă faceţi griji pentru o eventuală intoxicaţie, dar pe viitor este recomandată atenţie sporită în momentul administrării oricărui produs medicamentos şi administrarea numai după citirea prospectului