dependenta diazepam

Abuz de stupefiante

Postata de vasile1971 cu 9 ani in urma.

De ani buni de zile iau diazepam pentru a avea un somn mai linistit si o stare psihica mai relaxanta peste zi(Am 43 ani si iau diazepam de peste 20 ani la indicatia unui medic de specialitate pentru a trece de o astenie intelectuala).Doza actuala de 2ani este de 5 mg seara(Cu multi ani in urma luam 20 mg pe zi).E periculos sa mai iau?Trebuie scos treptat?

Raspunsuri (3)

aspen

acum 9 ani

De ce nu incerci melatonina pt un somn linistit? E un produs natural, produs chiar de corpul uman si nu are efecte secundare.

vasile1971

acum 9 ani

Multumesc pentru raspuns.

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan

acum 9 ani

Buna ziua,

Domnule Vasile, pe langa tratamentul medicamentos puteti incerca, sub indrumarea unui psiholog, tehnici de relaxare psihosomatica, ca de exemplu trainingul autogen Schultz.
Aceasta tehnica practicata corect, un timp suficient, va poate ajuta sa aveti un somn mai linistit, un tonus psihic mai bun si mai multa energie intelectuala.
Daca aveti intrebari, puteti sa-mi scrieti dar si sa accesati link-urile:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/stres/
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/insomnie/

Toate cele bune!

Psihoterapeut Gabriel Pirvan
E-mail: [email protected]
Telefon: 0764.443.184
Site: www.psihoutil.ro