dependent de thc

Abuz de stupefiante

Postata de schonx cu 13 ani in urma.

ce ar trebui sa fac ca prietenul meu sa nu mai fumeze marijuana?neaga total,refuza orce aj din exterior.m-ar interesa o medicamentatie.multumesc o zi buna

Raspunsuri (6)

Psih. Alina Ionescu

acum 13 ani

In primul rand, pentru a renunta la marijuana trebuie sa isi doreasca acest lucru. Deci, cel putin pentru inceput, ar fi important sa nu il fortezi sa renunte. Cred ca i-ar fi mai mult de ajutor daca ai incerca sa intelegi care sunt problemele si grijile lui. In plus, nu orice consum de marijuana presupune si dependenta. Un aspect care mi se pare important pentru el este ca vorbim de un drog ilegal. Incearca sa-i oferi prietenului tau ajutorul de care chiar are nevoie!

schonx

acum 13 ani

Buna ziua din nou).la inceput nu l-am fortat dar cu timpul am inceput sa fac si acest lucru,si nu cred ca o sa mai dureze mult si am sa-l pun sa aleaga.pt ca de la aceasta problema genereaza altele.nu este responsabil deloc.daca este de fumat totul e ok pt el.orcum un progres este,de la fumat in fiecare zi acum e doar in week.nu stiu ce sa mai zic pana la urma cred ca am sa cer ajutor pt mine :)Multumesc

Csara

acum 13 ani

Cred ca este important sa fii alaturi de el, fara sa il bati prea mult la cap. Incearca sa gasesti o cale de comunicare astfel incat sa inteleaga ca esti de partea lui, nu impotriva. Trebuie sa stie ca indiferent de situatie il vei sustine si vei fi altaturi de el. Gasiti-va impreuna un hobby, o ocupatie pentru timpul liber, poate o va gasi mai interesanta decat senzatiile oferite de drog. Si cel mai important lucru este sa nu renunti la lupta.

schonx

acum 13 ani

Buna si multumesc pt parerea ta.Cam asta a fost si planul meu,funcioneaza dar cam greu.O sa mai am putina rabdare pt ca o sa lucram impreuna si sper ca se va schimba (ceva)numai bine

lol

acum 13 ani

femei bolnave
gen care chipurile il ajuta turnandu-l la garda:))

cineva

acum 9 ani

Găseşte o ocupaţie comună cu el. Gen,consumul de ganja, asta sigur nu o să refuze şi aşa îi dai şi încredere. Şi poate te convingi şi tu ce nebunie ai spus (e dependent de weed).Nu men, weed-ul nu provoacă dependenţă şi pe foarte mulţi îi ajută să fie chiar mai lucizi sau să gândeasca/ reţină mai bine!