cum se poate vindeca

Abuz de stupefiante

Postata de catalinusu&boly cu 12 ani in urma.

Buna ziua . prietena mea a consumat etnobotanice injectabile." Pure" ptr cunoscatori. a fost internata in spital in momentul in care a hotarat sa se lase devenise o mumie aproape ptr ca slabise ff mult si nu putea sa se mai tina pe picioare... dupa ce a fost externata a urmat o consiliere psihologica la un centru aproxim 3 sapt . dupa nu a mai consumat si aproape ca nici u voia sa mai auda de droguri .Dupa 2 luni intro seara sa intalnit cu o veche prietena care este si ia consumatoare si aproape fara sa isi dea eama s-a trezit dornica de "Pure" ... dupa aceea doua zile nu a mai consumat dar s-a simtit ff rau. nu stiu daca acest luycru este un semn rau sau daca va reusi sa invinga aceste droguri . constintizeaza ca nu este bine dar nu stiu daca pote renunta vreodata la astfel de nenorociri le spun astfel deorece numai asa ceva aduc .. de pe urma acesteiexperiente a pierdut casa deorece nu a mai putut platii intretinerea ,a pierdut 2 copii dearece au fost luati de protectia copiluliui iar eu sunt pe cale sa o parasesc deoarece nu mai pot avea incredere in ia dupa toate cele intanplate mai ales pentru bolile ce se pot transmite prin sange din cauza inprumutarii seringilor sau contact sexual deoarece la un moment dat a oferit servicii sexuale in schimbul acestor etnobotanice celor din anturaj. ce ma sfatuiti. Cu stima ...Catalin

Raspunsuri (7)

Iuli

acum 12 ani

Cu parere de rau, nu cred ca era cazul sa mai ramai alaturi de ea. Nu stiu dar nu cred ca este in stare sa iubeasca altceva decat drogul, iar in momentul in care ai aflat ca a facut pana si p***atutie pentru asa ceva, in momentul in care dupa atata efort a acceptat sa se intalneasca cu prietena consumatoare, e clar ca nu mai merita o alta sansa. Atat sper, ca ai folosit absolut in permanenta prezervativul cu o astfel de persoana, iar daca nu, iti recomand sa intrerupi orice relatie si sa iti faci cat de curand toate testele pentru boli infectioase si BTS. Gandeste-te cum va arata viitorul alaturi de o astfel de persoana, cu permanenta frica in san ca se reapuca. Intreaba-te daca ai avea curajul sa faci un copil cu ea in situatia in care e, stiind ca drogurile si poate bolile luate pot afecta fatul. Intreaba-te daca ai avea curaj sa ii lasi orice pe mana, stiind ca poate sa c***aa pentru droguri, sau ca intr-o zi te poti trezi pe drumuri pentru ca a ipotecat casa, masina etc. Oamenii ca ea, in cele mai multe cazuri, sunt pierduti pentru societate.

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Adresati-va unei fundatii care se ocupa de consumatorii de droguri. Specialistii din aceste fundatii va vor ajuta sa luati cele ami bune hotarari, atat pentru prietena dvs cat si pentru dvs. Este foarte dificil sa renunte la aceste droguri dar nu imposibil. Si abandonul nu este o solutie. Chiar daca nu veti mai ramane impreuna cu dansa, o puteti ajuta pentru ca are nevoie de ajutor.

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

3 saptamani de consiliere psihologica nu aduc o schimbare in psihic Primele sedinte sunt de cunoastere
Daca vrei sa o ajuti te duci cu ea la un centru specializat

Referitor la relatia voastra, pana nu isi rezolva acesta problema ,nu va fi ok .

Este o forma grava de dependenta daca se injecteaza

Psih. Marcu Ioana-Corina

acum 12 ani

Stimate domn,

Dependenta de substante are urmari nefaste asupra sanatatii fizice dar si psihocomportamentale ale persoanei care face abuz de substante.
Cazul prietenei dvs, confirma acest lucru, plus multe alte pierderi importante cauzate de consumul de etnobotanice.
Cele trei saptamani de consiliere psihologica au fost dupa cum cred ca va dati seama singur, insuficiente. Renuntarea la consumul de droguri este un proces amplu, de durata, cu urcusuri si coborasuri. Recidivele fac parte din procesul de vindecare.
Este foarte important faptul ca realizeaza nocivitatea comportamentului sau adictiv insa este necesar si sa intreprinda masurile efective de stopare a consumului. Adica, sa se interneze intr-un centru de reabilitarea. Dupa ce etapa sevrajului este depasita, se poate apela si la serviciile psihologice. De regula, acest lucru se intampla in cadrul centrului de reabilitare. Insa, puteti apela si la serviciile unui terapeut extern. Mult succes!

Cu rspect,
Ioana-Corina Marcu,
Consilier Psihologic - copil, adult, cuplu, familie
nr. tel. - 0754/024.213;
emai - [email protected];

anonim

acum 11 ani

psihologii nu i pot ajuta. trebuie sa existe un tratament medicamentos, din ce stiu eu e metadona si cipralexul si plus de asta au nevoie de intelegere, afectiune si dragoste. nu reprosuri! sfatul meu: nu i parasiti. nu acum cand au cea mai mare nevoie de voi langa ei. sunt oameni care au cazut in ghearele drogurilor si desi unii vor sa se lase nu reusesc. ajutatii, sprijinitii si nu i duceti la psiholog. mai rau le va face.

anonim

acum 11 ani

pentru cultura ta generala chiar dak sunt dependenti de droguri, au suflet si iubesc. de ce tot timpul unii oameni se gandesc doar la ei? impreuna la bine si la rau iti spune ceva vorba asta? societatea? ce ne face? ne da cumva sa mancam? afla k si eu am o persoana asemanatoare langa mine dar e un om sufletist si cu mult bun simnt, de aceea desi nu sunt de acord cu ce face il iubesc. mai bine taci decat sa dai sfaturi in calitate de necunoscator

anonim

acum 11 ani

stai langa ea. incearca sa i arati realitatea cu blandete. dak o acuzi, mai rau ii faci. ea e constienta si sunt sigura k vrea sa scape de acest cosmar. sufera si nimeni nu o poate ajuta.....doar tu. arata i iubire, sprijin si cat suferi tu. va reusi sa inteleaga si usor usor va renunta. iti spun din proprie experienta. success!!!