cum fac fata unei persoane care incearca sa ma faca sa ma simt inferioara la locul de munca?

Abuz de stupefiante

Postata de MembruMobileApp150330210426930 cu 8 ani in urma.

Buna ziua,
Am fost in concediu crestere copil timp de 2 ani si acum cand m-am intors, ma simt agasata , culmea, tocmai de cumnata mea. Ma face sa ma simt inferioara. Noi urmam niste proceduri de lucru, acestea s-a tot schimbat in 2 ano si acum incearca, ma scuzati ca spun asta, sa o faca pe desteapta cu mine. Asta a facut si cu sotul meu cat a lucrat acolo, inainte nu facea asa nici cu mine, nici cu el, dar de cand am intrat eu in concediu nu inteleg ce a dorit sa demonstreze, poate mi se pare mie si s-au pus amprenta asupra sarcina si lauzia, dar tot mie se pare ca are un tupeu fantastic, nu este atenta la o intreb sau la ce ii spun si apoi imi zice ca nu stiu eu sa ma exprim sau sa-i explic... Am incercat sa merg si la psiholog, dar m-a lasat pagubasa cand mi-a zis ca ea ia pastile ca se duc prea multi inp**a negativ si ca sa le faca fata procedeaza asa si mi-a recomandat din start niste pastile pe baza de planta..... As vrea sa stiu cum sa-i fac fata sau cum sa nu ascult la ce imi spune cumnata mea la locul de munca? Am incercat sa-mi imaginezz un zid intre mine si ea, dar nu are efect tot timpul, iar daca ii spun ca ma deranjeaza face pe nevinovata"dar ce am facut" " nu ti-am zis nimic", "ti se pare tie"...plus ca m-a indepartat si de fratele meu si ne face sa ne certam ori de cate ori ne vedem. Va rog, dati-mi un sfat pt ca am dureri de cap in fiecare zi cand o vad sau cand o aud!

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Buna ziua. V-a fost vreodata mila de o persoana cu deficit? CUmnata dvs este o astfel de persoana! Comportamentul ei denota invidie... si, oare, de unde porneste invidia, daca nu dintr-un sentiment de inferioritate - ceea ce inseamna deficit, handicap. Are motive sa va invidieze? Probabil ca da, chiar daca dvs nu vedeti acele motive - poate fi vorba despre sotul pe care il aveti, copilul, postul, felul in care aratati sau chiar toata viata dvs. Ea se comporta ca un copil gelos - tratati-o ca atare... si, mai ales, compatimiti-o chiar in fata, verbal. Aratati-i ca va pare rau pentru ea.
Daca doriti sa discutam mai mult, imi puteti scrie pe adresa de mail [email protected]
TOate bune