cum aş putea să scap?

Abuz de stupefiante

Postata de theaaa cu 9 ani in urma.

În urmă cu 7 ani, am fumat prima tigară cu marijuana. Acela a fost momentul în care pot spune că am devenit depdendentă, psihic, de droguri. Am continuat pentru ceva timp cu consumul ocazional de marijuana. Apoi au aparut ''magazinele de vise''. Produse ieftine, chimicale dubioase, tentaţia a fost mare. Am fumat kilograme de ''maraciuca'' şi am tras pe nas toţi banii familiei. Pe lângă etnobotanice, consumam ocazional şi farmaceutice (dextrometorfan, tramadol) şi prenadez. Când s-au închis magazinele de vise, pentru mine a fost un coşmar. Marijuana era scumpă, nu-mi permiteam să cheltui 60 lei zilnic pentru ''doză'', aşa că am început să abuzez de pastile, prenadez. Mi-am dezechilibrat total creierul. Am ajuns acum, după 7 ani, să nu-mi mai permit ''droguri de calitate'' (marijuana) aşa că trag zilnic, o dată la două zile, un rând de pungi de prenadez. mai iau şi pastile de la farmacie. vreau să renunţ la chimicale, simt că nu îmi fac bine, nu vreau să mă afund mai rău în asta. am intrat de curând la facultatea la care îmi doream de când am terminat liceul, acest lucru mi-a dovedit că încă sunt capabilă să obţin ceea ce vreau de la mine. dar mi-este frică, mi-e frică, pentru că din cauza drogurilor aş putea să renunţ din nou la visele şi speranţele mele. tentaţia este aşa mare, dependenţa psihica atât de puternică, nu ştiu ce să fac să renunţ. dacă aţi putea să mă ajutaţi cu nişte sfaturi v-aş fi extrem de recunoscătoare. de asemenea, aş vrea să ştiu dacă există ceva tratament pentru dependenţă psihică. ceva care să te calmeze, să nu îţi mai doreşti non-stop să îţi schimbi starea. realitatea e crudă, am realizat asta şi cred că sunt capabilă să o înfrunt din plin, fără stimulente psihice. help?

Raspunsuri (4)

yuri boyka

acum 9 ani

te pot ajuta.vorbim pe mess.asta e messu meu *********.sa imi scrii si vorbim

Evanghelic

acum 9 ani

Prietene drag, ai cunoscut tu dragostea lui Dumnezeu pentru tine? Stii tu cat de mult esti iubit de Dumnezeu? Dumnezeu a hotarat ca Insusi Fiul Sau, Isus Hristos, sa coboare pe pamant si sa moara pentru tine si pentru mine, ca sa fii salvat de la iad. El vrea sa te faca un copil al Sau...
Vrei sa vii la El chiar azi? Vino, caci El te primeste cu drag!

thea

acum 9 ani

nup, dumnezeu nu e soluţia. cel puţin nu pentru mine. nu mi-am distrus creierii atât de tare încât să sper că o forţă divină mă poate ajuta.

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan

acum 9 ani

Buna ziua,

Thea,cel mai indica ar fi sa mergi la medicul de famile si sa-i prezinti situatia, iar in paralel sa urmezi sedinte de psihoterapie pentru a invata:
-tehnici de autocontrol;
-metode de consolidarea eu-lui;
-cum sa-ti dezvolti rezistenta la frustrare;
-cum sa vezi si partile pozitive ale vietii etc
Daca ai intrebari poti sa-mi scrii dar si sa citesti accesand link-urile:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/consumul-de-droguri/
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/consumul-drogurilor-la-adolescenti/

Toate cele bune!

Psihoterapeut Gabriel Pirvan
E-mail: [email protected]
Telefon: 0764 443 184
Site: www.psihoutil.ro