consum de halucinogene

Abuz de stupefiante

Postata de n.c.n cu 13 ani in urma.

buna ziua.
as vrea si eu o lamurire in legatura cu fumatu de marijuana sau tras pe nas de sare de mare.cauzeaza dependenta?si ce efecte negative au aceste subtante?.am un amic foarte bun si el zice ca fumeaza marijuana din cauza stresului de la lucru si sa se distreze eu zic ca e dependent el nu recunoaste.si mai nou l-a apucat si trasu pe nas cu sare de mare.as vrea si eu sa-l ajut va rog sa-mi dati un sfat.eu i-am zis ca sunt foarte multe metode sa se destreseze dar el zice ca nu vrea decat asta.pana la urma am reusit sa-l fac sa renunte la fumat de marijuana o face doar 1 data pe luna si treaba cealalta doar de vreo 2-3 ori pe an.totusi mi-e frica sa nu-l pot controla mult timp.de aceea am nevoie de voi.astept un raspuns si un ajutor.va multumesc

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Da, cauzeaza. Orice drog cauzeaza dependenta indiferent de ce poate spune cineva. Faptul ca prietenul tau neaga inseamna ca nu doreste sa recunoasca, asta nu inseamna ca nu stie ca este asa. Orice om stie ca drogurile creeaza (sau POT creea) dependenta daca sunt scapate de sub control, intr-o perioada de depresie, dupa un esec sentimental etc. In plus, chiar daca nu creeaza dependenta (sa zicem ca sunt persoane care se pot abtine sau nu simt nevoia sa ia tot timpul), oricum acele droguri ingerate, chiar in cantitati mici, sunt toxice pentru corp, pentru creier si pot duce la afectiuni grave cu timpul. Acum nu are nimic, dar s-ar putea sa constate ca are cancer de stomac, sa zicem, peste 10 ani. Sau de plaman, sau de creier. Ideea este ca sunt nocive in orice doza, dar m-as mira ca prietenul tau sa nu stie asta.

Obositu

acum 13 ani

Sar putea sa va ia paranoia de la Marijuana :)) si o sa muriti:))

:-s

acum 13 ani

O sa murim de tos? :(

asg

acum 13 ani

Si o sa murim de tot?

n.c.n

acum 13 ani

vad ca va plictisiti