Buna , as dori pareri despre anxiar ,cum se poate renunta la el? ?

Abuz de stupefiante

Postata de Utilizator11592348632 cu 3 ani in urma.

De 5 luni de zile iau anxiar ziua maxim 1mg jumate de 3 ori pe zi si mirzaten seara pt somn, as vrea sa renunt la pastile , am incercat 2 zile sa iau mai Putin din fiecare si simptomele s-au inrautatit. Am anxietate si atacuri de panica, mai e cineva ca mine in ziua de azi cu tratament asemanator ? Mentionez ca e prescris de medic tratamentul meu , vreau sa las pastilele ca am momente cand uit , cand sunt aeriana parca pe alta planeta si pa sperie foarte tare lucrul acesta . Dupa 5 luni sa fie instalata dependenta ?? Multumesc

Raspunsuri (5)

Psih. Stefania Budacu

acum 3 ani

Buna ziua, atacurile de panica se trateaza cu psihoterapie cognitiv-comportamentala, nu cu medicatie! Aceste stari au o motivatie interna, sunt efecte si nu cauze. Prin psihoterapie ajungeti la cauza.
Toate cele bune!

Utilizator11592348632

acum 3 ani

Va multumesc penteu raspuns. Am fost si la sedinte de psihoterapie , mi s-a spus ca am nevoie si de medicatie. O doamna doctor psihiatru mi-a prescris acest tratament , anxiar de 1 mg sa iau maxim 2 mg pe zi iar seara sa iau mirzaten 30 mg dar am inceput sa reduc din doza pt ca am deja 5 luni cu tratamentul si mi s-a spus ca am nevoie de 6 luni de tratament. As dori sa stiu cum sa reduc din doza treptat ? Anxiar iau 0.50 dimineata , 0.50 dupa masa si spre seara iau iar 0.50 iar inainte de somn iau mirzaten am inceput sa rup din pastile. Va multumesc

Zia

acum 9 luni

Buna ziua. Stiu ca au trecut deja 3 ani, dar poate vedeti postarea mea. Ati reusit sa renuntati la anxiar? Daca da, cum?
Multumesc.

Utilizator11703529432

acum 4 luni

Da la fel sunt și eu

Utilizator11703529432

acum 4 luni

Exact asa sunt eu