2 săptămâni de tratament cu xanax creează dependenta? ?

Abuz de stupefiante

Postata de Utilizator11580469541 cu 4 ani in urma.

Acum 2 săptămâni am început sa iau xanax la recomandarea medicului, 10 picaturi dimineața și 10 seara pentru 15 zile, dar am înțeles ca îți creează dependenta. Au trecut cele 15 zile și nu am luat de 24 ore și deja ma simt amețit și presiune în urechi. Sa încerc sa reduc treptat sau sa nu mai iau deloc. Îmi poate da cineva o soluție? Mulțumesc!

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 4 ani

Buna ziua, informatia este incompleta: cine v-a recomandat xanax, in baza carui diagnostic, care sunt manifestarile, de cand, ce investigatii medicale ati facut.
In doua saptamani nu are cum sa dea dependenta, nici nu exista tratament de 2 saptamani...
Daca au fost excluse cauzele organice, faceti psihoterapie cognitiv-comportamentala!

Utilizator11592348632

acum 3 ani

Buna , sufar de anxietate / depresie si atacuri de panica , am tratament dela doctor psihiatru anxiar pe zi iau 1 mg sau maxim 1 mg jumate dimineata si dupa-masa , si mirzaten noaptea iau 30 mg , as dori sa reduc din pastile , am momente cand uit , cand ma simt pierduta si speriata, cum sa fac ? Ajutor ! Parca ma simteam mai bine inainte de a incepe tratamentul, dar mentionez ca luam xanax iar cu anxiarul am reusitsa scap de xanax , folosesc doar daca zbor pt ca am atacuri de panica cand vine vb de avion. Nu mai pot sa iau legatura cu medicul care mi-a prescris tratamentul. Sunt speriata , imi este mereu frica, doresc sascap de paatole sau daa se poate sa trec pe naturiste si ce as putea sa iau ? Si daca as putea sa iau naturiste/ homeopate impreuna cu tratamentul actual pana isi face efectul. Multumesc frumos