Problema Fasciculatii musculare?

Absenta cristalinului Afectiuni neurologice

Postata de membru270026 cu 6 ani in urma.

Bună, de 2 ani si ceva am o problema. Am Fasciculatii musculare aproape pe tot corpul, cel mai mult fasciculatiile se manifesta la picioare( gambe) umeri si mai puțin la abdomen, spate. Am si câteodată spasme musculare, tot la mâini si picioare dar puțin mai rar, iar intr-un timp fasciculatiile au ajuns la mâna, iar degetele îmi tremura câteodată iar dacă ma încord sau un exemplu strâng puternic pumnul îmi tremura, iar dacă îmi incord puțin degetele de la picioare îmi vin crampe musculare , asta se întâmpla si acum dacă incord puțin degetele de la picioare îmi vine crampe.Mi-am făcut analize de Calciu si Magneziu si au ieșit normale. Am vârsta de 18 ani, mi-ați putea da un sfat de la ce ar putea fi înainte sa ma duc la doctor? M-am gândit sa îmi fac un EMG sau niște teste pentru alte carențe de vitamine. Țin sa Menționez ca acum 3 luni am fost diagnosticat cu Astm Bronșic tusigen.

Raspunsuri (10)

membru270026

acum 6 ani

Scuzați-ma ca am greșit categoria!!

SfatulMedicului

acum 6 ani

Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-nervilor-periferici/polineuropatia-cronica-inflamatorie_4583

ciptoni

acum 5 ani

Buna ziua ,ce ati rezolvat ati primit un diagnostic,ai eu am aceleasi simptome am facut nulte abalize dar nimic concret

ciptoni

acum 5 ani

Buna ziua ,ce ati mai aflat despre simptome ,ati primit un diagnostic,si eu ma confrunt cu aceleasi probleme.

zamolxis

acum 5 ani

haideti sa stabilim in privat o modalitate de contact ca sa ne auzim la telefon si sa discutam lucrurile astea mai pe larg, si eu am facut o gramada de investigatii si... cam ciudat. ca nici eu nu le dau de cap

ciptoni

acum 5 ani

Buna ziua va dau id de facebook Toni Secaci din Bacau si ne auzim acolo pe mesenger.. ,o szi buna va urez.

Utilizator11543482107

acum 5 ani

Spasmele musculare indica probleme cu neuronul motor inferior. EMG ul poate stabili cat de afectati sunt muschii. Analizele pot iesi foarte bune doar CK poate fi modificata. Consultati un medic neurolog mai ales ca tratamente nu prea exista tb sa recuperati prin kineto si tratament naturist.

Utilizator11565520507

acum 4 ani

Buna, a trecut ceva timp de la postarea mesajului tau, dar imi poti spune, te rog, daca ai rezolvat ceva? Sau daca ai aflat ce este. Si eu am astfel de simptome, dar mi se pare ca pierd si masa musculara

Radu C.

acum 4 ani

Am si eu aceasta problema de cca. un an. Am facut toate analizele posibile si nu am aflat cauza.
Am facut un grup unde putem sa discutam toti cei care avem aceasta problema... Poate reusim cumva sa scapam de problema asta, sa punem cap la cap ce analize a facut fiecare si ce mai putem face. Eu am descoperit o multime de boli care pot avea aceste simptome.
Contactati-ma pe Whatsapp 0729609109

Utilizator21597571677

acum 3 ani

A reușit cineva să afle diagnosticul? Am 19 ani și mă lupt de 8 luni cu aceleași probleme, nu pierd masă musculară și nici forță la sală dar am fasciculații la membre, uneori la gât și am dureri de trapez, ceafă și gât (lucrez de acasă și stau multe ore la calculator zilnic).