EEste necesar la hipermetropie mica sa purtam ochelarii permanent?

Abraziune corneana Afectiuni ale nervului optic

Postata de MembruMobileAppalisa.ciobanasu cu 6 ani in urma.

Buna seara. Sunt o mamica cu un baietel de doi ani care a primit diagnostic de hipermetropie mica anizometropie. Intrebarea mea este daca e necesar sa poarte tot timpul ochelarul sau nu? La ochiul drept are dioptrie +3 , iar la os zero. (Precizez ca avem si ocluzor 4 ore pe zi×2 zile pe saptamana). Multumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-vedere/hipermetropia_372