Poate fi ceva grav la ficat?

Abces hepatic

Postata de MembruMobileApp311261 cu 7 ani in urma.

Buna ziua
Am primit niste rezultate de la analize de sange si mi'au iesit urmatoarele rezultate care sunt peste normal
*AST 123 U/L iar valorile normale sunt intre 15-46.
*ALT 83 U/L iar valorile normale sunt intre 13-69.
*TOTAL BILI 1.3 iar valorile normale sunt intre 0.2-1.3
Si FIERUL 222 iar valoarea maxima normala e de 181
Puteti sa imi spuneti cam care ar fi cauza valorilor crescute?

Raspunsuri (2)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 7 ani

Buna ziua , analizele atesta prezenta unui sindrom de citoliza hepatica (afectarea hepatica) . Aceasta distructie celulara la nivelul ficatului poate aparea in contextul consumului unor medicamente puternic hepatotoxice , in cadru infectios (hepatita cu virusul A , B, C ,D) sau pot creste in hepatopatii cronice. Nivelul bilirubinei este la limita superioara a intervalului de referinta . Bilirubina totala este o suma a bilirubinei directe si a valorilor bilirubinei indirecte . Este important de stiu care dintre acestea doua este de fapt crescuta . Fierul crescut poate sa apara in cadrul suferintei hepatice .
Va recomand sa va testati pentru hepatita cu virusul B si C iar analizele sa fie interpretate in context clinic .

Cristian

acum 7 ani

Va multumesc frumos
Multa sanatate