Durere de masea?

Abces dentar

Postata de Maryus Florin cu 11 luni in urma.

Bună ziua dacă am luat atibiotic augumentin pot sa mai iau ketonal în același timp ma afectează cumva?antibioticul este pentru durerea de măsea.

Raspunsuri (1)

acum 11 luni

Buna ziua,

Este important sa stiti ca exista potentiale interactiuni intre aceste doua medicamente. Atat Augmentin, cat si Ketonal pot avea efecte secundare si pot interactiona cu alte medicamente sau conditii medicale existente.

Augmentin este un antibiotic care poate fi utilizat pentru tratamentul infectiilor bacteriene, in timp ce Ketonal este un antiinflamator nonsteroidian utilizat pentru ameliorarea durerii si a inflamatiei.

Unele interactiuni potentiale intre Augmentin si Ketonal pot include cresterea riscului de ulcer gastric sau sangerare gastrointestinala. De asemenea, ambele medicamente pot afecta functia rinichilor, asa ca ar fi important sa discutati cu medicul pentru a verifica daca este sigur sa le luati impreuna. Medicul poate lua in considerare doza, durata tratamentului pentru a va oferi cele mai bune recomandari.

Va recomandam sa va programati la un medic stomatolog: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Profilaxia-in-stomatologie/afla-semnificatiile-durerilor-de-dinti_8722
sfatulmedicului.ro/Profilaxia-in-stomatologie/cum-poate-fi-ameliorata-durerea-de-dinti_8865

Multa sanatate!