Abces dentar la copil de 1 an și jumatate?

Abces dentar

Postata de Utilizator11558870408 cu 4 ani in urma.

Bună ziua! Am un băiețel de 1 an și jumătate.. Are 8 dințisori(4 sus și 4 jos).. Astăzi am observat ca ii creste o măsea.. La gingie, lângă măsea are o părticică moale de culoare mai maronie... Am apăsat puțin cu degetul și i-a curs puțin sânge(aproximativ ca la un adult când se spala pe dinți și apasă puțin mai tare pe periuța).. Ce ar trebui sa fac? Sa merg cu el la dentist? Ținând cont ca e duminica nu pot sa iau legătura cu medicul de familie... Sa merg cu el la urgențe la stomatologie? Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti intotdeauna la medic.

Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Dantura-copiilor/eruptia-dintilor-la-copii-cand-incepe-si-la-ce-trebuie-sa-te-astepti_15799.