Abces dentar de la radacina ajunsa spre gingie?

Abces dentar

Postata de Utilizator21528554922 cu 5 ani in urma.

Vreo luna in urma am fost la stomatolog pentru ca mi se umflase tare obrazul, din cauza cariei, si aveam dureri ingrozitoare, respectiv mi-a scos nervul(are era mort) si a lasat canalul deschis pentru ca sa iasa puroiul, care s-a adunat. Dupa o perioada de timp, parca se dezumflase obrazul si nu ma durea, si am fost iar la medic, si mi-a plombat temporar maseaua, si a spus sa fac radiografie ca sa fie sigura ca e in regula maseaua si ca sa o poata finisa. Insa peste vreo saptamana iar a inceput sa ma doara radacina, apoi iar a trecut. Si recent am observat ca s-a format o punga mare de puroi, care ma durea tare, si am spart-o cu un ac dezinfectat si am clatit cu apa si sare. Si peste cateva zile iar a iesit puroi, nu atat de mult, si iar il scot, si iar imi iese, iar il scot. Nu am bani de stomatolog la moment, dar e posibil ca puroiul care s-a adunat la radacina sa fi urcat sus si s-a adunat in gingie? Oricum voi face radiografie, dar as vrea sa stiu daca cineva a mai trecut prin asa ceva, si de ce oare nu a iesit puroiul prin canalul deschis?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 ani

Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/abcesul-dentar_395