Cum pot scapa de gustul si mirosul ciudat?

Covid-19

Postata de Utilizator11628185991 cu 2 ani in urma.

Bună ziua,de câteva luni incerc să gasesc o rezolvare pentru problema mea si nici pana acum nu i-am dat de cap.
Am o problema cu gustul ,simt un gust ciudat la mâncaruri gust pe care nu l-am mai simtit pana acum ca si cum mancarea ar fi stricata sau veche nici nu stiu cum sa descriu.Când mă spal pe dinți acest gust se accentuează nici macar nu mai simt gustul pastei de dinți simt doar acel gust neplăcut.
Aceași problema o am și la miros plus ca uneori simt ca am nasul infundat chiar daca nu il am si mirosul de parfum în simt înțepător și extrem de urât, la mâncare la fel ca la gust.
Am fost la medic mi-a dat ceva pastile pentru stomac cred si reflux intestinal dar nu cred ca aia era problema pentru ca nu s-a schimbat nimic dupa acel tratament cu pastile.
Menționez ca am facut o operatie la ochii pt chalazion si dupa nu am mai avut treptat gust si miros pentru 2 saptamani,posibil sa fi avut Covid(asta se intâmpla in Martie-Aprilie iar problema pe care o am e din Iunie).
Va rog frumos daca ați putea să ma ajutați ca sa stiu ce se întâmpla cu mine.

Raspunsuri (4)

Utilizator11640993733

acum 2 ani

Buna :) ai rezolvat prob? Sunt in aceiasi situație :(

Cristina

acum 2 ani

Am si eu aceiasi problema va rog ajutatima

Alina

acum 2 ani

Am aceeași problema. Ați aflat care este cauza?

Radu m

acum un an

Suferi de parosmie...boala post covid..eu am asa ceva de 8 luni,ceapa,usturoi,carnea,parfumul au miros de gunoi imputit ,oribil..nu exista tratament...poate dura intre 1-2 ani,mirosul revine treptat de la sine...e f grav,cu mancarea..nu pot sa mananc mai nimic...trebuie multa rabdare