Buna ziua as dori sa stiu ce as putea lua vitamine sa ma ingras slabesc si numsi pun nimic inapoi ?

Diete

Postata de Ioana urdas cu 4 saptamani in urma.

Am fc analize tot nu am o problema dar slăbesc mereu

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

In primul rand, e important de discutat ca o pierdere in greutate inexplicabila poate avea cauze medicale, asa ca e bine ca ati facut analize. Daca acestea nu indica o problema, e posibil ca metabolismul dumneavoastra sa fie mai rapid.

Pentru a lua in greutate intr-un mod sanatos, trebuie sa adoptati o dieta echilibrata, bogata in proteine, grasimi sanatoase si carbohidrati. Multe persoane pot crede ca vitaminele pot ajuta la cresterea in greutate, dar acestea nu contribuie in mod direct la cresterea kilogramelor.

Cu toate acestea, vitamina B-12, vitamina B-6 si vitamina D sunt esentiale in mentinerea unui metabolism sanatos. De asemenea, multivitaminele pot ajuta la asigurarea unui aport adecvat de nutrienti, care este esential pentru mentinerea unei stari de sanatate optime. De asemenea, este posibil sa fie necesara luarea unui supliment proteic sau o dieta de crestere in greutate.

In plus, daca observati scaderea in greutate chiar si dupa modificarea dietei si dupa ce luati vitamine, ar fi bine sa va consultati cu un specialist pentru a examina alte posibile cauze.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:https://www.clickmed.ro/medic/nutritie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Vitamine-si-minerale/complexul-vitaminic-b-rol-si-alimentatie_1469
sfatulmedicului.ro/Vitamine-si-minerale/beneficiile-complexului-de-vitamine-b_13505
sfatulmedicului.ro/Alimentatia-sanatoasa/10-alimente-foarte-sanatoase-de-care-aveti-nevoie-in-dieta-zilnica_11982
sfatulmedicului.ro/Diete-de-ingrasare/regim-de-ingrasare_1476
sfatulmedicului.ro/Medicina-naturista/remedii-naturiste-pentru-anorexie_1462

Ioana urdas

acum 4 saptamani

Aștept raspuns