Ajutati ma, va rog!!! Sa fie oare cancer sau....nu stiu sa interpretez rezultatul...?

Cancer

Postata de Ana cu o luna in urma.

Examen microscopic:
I. Fragmente (2) cu structură microscopică col uterin acoperite in parte de epiteliu scuamos cu
un fragment cu zonă ulceraţie; stromä
zonă cu discretă papilomatoză, acantoză,
fibroconjunctivă cu glande endocervicale dilatate chistic; alte fragmente (3) de aspect micropolipos cu glande endocervicale uşor hiperplazice dilatate chistic; artefacte de electrocoagulare epiteliale si mezenchimale.
II. Fragmente (3) cu structură microscopică endocol cu glande in general dilatate chistic.
celule epiteliale hiperemice; fragmente epitelii scuamoase cu acantoză; artefacte de
mezenchimale.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Rezultatul descrie o varietate de modificari histologice, cel mai probabil ca urmare a unei proceduri de electrocoagulare a colului uterin.

Modificarile pot fi caracteristice pentru diferite afectiuni benigne, precum polipii endocervicali, papilomatoza, acantoza sau dilatare chistica a glandelor endocervicale.

Desi exista cuvinte care pot parea alarmante, cum ar fi "ulceratie" sau "hiperplazie", acestea nu indica obligatoriu prezenta cancerului. Totusi, orice rezultat de acest gen ar trebui discutat cu medicul dumneavoastra pentru a interpreta corect si a decide daca sunt necesare investigatii suplimentare.

Alegeti un medic potrivit pentru dumneavoastra si copii: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-colului-uterin/polipii-cervicali_1040
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-colului-uterin/indepartarea-polipilor-cervicali_1090

Ana

acum o luna

Va mulțumesc mult!