zoster oftalmic

Varicela si zona zoster

Postata de vasile k cu 10 ani in urma.

Am avut acum 3 ani zoster pe partea stanga a capului (cervical) chiar deasupra ochi stanga . A cedat foarte greu dupa ce am facut tratament cu aciclovir si altele insa am ramas cu sechele din cand in cand nu pot sa dorm pe partea stanga sau atingand cu mana pe cap simt prelungirea dureri pana pe picior dreapta. Am facut si ozonoterapie din zadar. Ce trebuie sa fac?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Cel mai probabil este vorba de nevralgia posterpetica- o complicatie a zonei zoster ce consta in persistenta durerilor in zona in care au fost veziculele. Durere poate persista saptamani, luni sau chiar ani.
Este recomandat sa consultati medicul curant pentru prescrierea unui tratament.