Varicela

Varicela si zona zoster

Postata de allexutza22 cu 9 ani in urma.

Buna ziua..
Eu am facut varicela acum 7 ani de zile, o forma mai severa. Daca am luat contact cu o persoana care are varicela, devin purtoare a virusului si pot sa ii transmit celor din jurul meu?

Raspunsuri (3)

FreeStyle11

acum 9 ani

Nu, esti imunizata pt varicela, si nu vei mai face varicela niciodata.Si de purtat virusul nici atat.

allexutza22

acum 9 ani

Multumesc frumos

Ioana Rusu

acum 9 ani

Buna.
Eu am avut varicela acum mai multi ani de zile. Daca intru in contact cu cineva care are zona zoster, exista posibilitatea sa se activeze sau sa se declanseze si la mine zona zoster? Sau asta Ε£ine acum doar de sistemul meu imunitar?
Multumesc