varicela

Varicela si zona zoster

Postata de rank cu 12 ani in urma.

buna ziua ...eu am avut bubatul cel mic si mi-a trecut repede de exemplu mi-a venit joi iar duminica nu am mai avut nimic ,uni spun k este periculos si poate mi-au iesit in interior,este adevarat?mai poate sa apara?astept raspuns o zi buna

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Eruptia din varicela se prezintă sub forma de vezicule cu conținut clar -"picatura de roua",cu margine roșie si care nu conflueaza (nu se unesc). Apare la nivelul trunchiului si extremitatilor (brate, coapse), continua 2-4zile si pe parcursul a 3 saptamâni se desprins fără a lăsa cinstiti. Contagiozitatea începe cu 2 zile înaintea eruptiei pana la14 zile,când se formează crustele.