Varicela

Varicela si zona zoster

Postata de Radu15996932 cu 16 ani in urma.

Buna ziua! Fetita mea de 12 ani are varicela. Am cateva nelamuriri: poate sa se spele pe fata sau sa faca dus? Si cat timp trebuie sa stea cu mixtura pe bubite? Va rog mult, cei care stiu sau au mai trecut prin asta, sa imi dea si mie un sfat. Multumesc!

Raspunsuri (2)

vasile229

acum 16 ani

buna ziua.nu este recomandat sa faca dus si exista o lotiune speciala numita calamine pentru bubite

rosmanet

acum 16 ani

e bine sa o stergi cu un prosopel pe sub brat git si pe unde necesita asta macar 3 sau 4 zile pina se mai linisteste eruptia . cu mixtura cit poate demult defapt mixtura ajuta sa mai linisteasca din mincarime .sa stea in casa si sa nu bea rece sa raceasca mare grija.va trece repede si daca esti atenta cu scarpinatul trece fara s lase urme.va pup dulce si insanatosire grabnica.