varicela la copii

Varicela si zona zoster

Postata de ellapc99 cu 10 ani in urma.

Am un baietel de 9 ani care are varicela dar nu i-au aparut bubite decat de la burta in jos are de o saptamana cat timp trebuie tinut in casa si daca o sa-i apara si pe restul corpului?Si mai am o intrebare am si o fetita de 11 luni care face de 2 zile febra mare noaptea a facut si 39,9 .Am fost la medic si mi-a spus ca nu are nimic, ii curge un pic nasul si atat este posibil ca sa faca si ea varicela? fratiorul ei are de 8 zile.Febra mare sa fie de la varicela ? De la medic mi-a dat azitromicina sa-i dau daca febra persista ii fac rau daca are varicela si ia antibiotic va multumesc mult

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa stea in casa pana cand leziunile se acopera de crusta.
Da, este posibil ca febra sa fie prima manifestare a varicelei. Daca aceasta este cauza, in 1-2 zile ar trebui sa-i apara leziunile cutanate.

ellapc99

acum 10 ani

multumesc frumos dar este normal ca la baiat sa apara doar pe partea de jos a corpului? si daca fata face si ea varicela este in ordine sa-i dau antibiotic prescris de medic?