Pete maronii pe tot corpul in urma varicelei!

Varicela si zona zoster

Postata de Korsi cu 10 ani in urma.

Buna ziua!!! Cer o lamurire in legatura cu o problema ce ma macina de cca luni. In urma cu 8 luni de zile mai precis pe data de 5 iunie am facut o forma foarte urata de varicela cu vezicule pe tot corpul mai putin pe fata.Dupa un debut de 3 saptamani al bolii au cazut crustele iar in locul unde am avut veziculele am ramas cu pete maronii care s-au unit si au format plagi extinse! In decursu acestor 8 luni am observat doar mici modificari in anumite portiuni pielea recapatandu-si pigmentu initial...Am fost la medic si mi s-a pus diagonosticul de Mastocitoza cutanata apoi la reconsult s-a pus diagnosticul doar de mastocitoza dar nu si de care fel. Acum intreb se poate face mastocitoza in urma varicelei tinand cont ca petele au aparut imediat dupa caderea crustelor sau paote fii vorba daor despre o hiperpigmentatie postinflamatorie care nu vrea sa treaca?

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 10 ani

Da, mastocitoza cutanata poate apare dupa varicela. Nu stiu daca ti s-a spus ca ar trebui sa ai grija la anumite medicamente [ aspirina, AINS ,codeina , procaina , dextran , polimixina b , scopolamina si D-Tubocurarina ] ,la anumite alimente [ salicilati, peste ,fructe de mare , alcool ,condimente , branzeturi , bauturi calde ,etc ] si la stimulii fizici [ stres emotional , temperaturi extreme ,efort fizic ,toxine bacteriene ,intepaturi de insecte, scarpinat , sau alte traumatisme asupra leziunilor ] deoarece toate acestea produc eliberarea de histamina. Antihistaminicele H1 si H2 reduc simptomele cutanate. Cauta pe internet produse cosmetice pentru ingrijire corporala ce contin extract de melc . Extractul de melc poate fi de ajutor in tratarea petelor si cicatricelor.

Korsi

acum 10 ani

Am atasat si o poza
http://imageshack.com/a/img856/3615/ssa0.jpg

Asa arata petele.