e voie sa faci dus daca ai varicela?

Varicela si zona zoster

Postata de andreea14353200 cu 11 ani in urma.

buna ziua,ma numesc Andreea si am o fetita de 4 ani care are varicela.Va rog sa imi spuneti,daca stiti,daca am voie sa ii fac dus,ac***a in vedere ca e vara si transpira.Multumesc frumos.

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da, poate face dus , insa trebuie sa evitati frictiunea pielii pentru a nu leza veziculele/rupe crustele si a ramane semne.

Paula

acum 11 ani

Am voie sa fac dush daca am varicela???

alexandra

acum 11 ani

am si eu o intrebare...am 11 zile de cand am varicela am voie sa fac dus si sa ma spal pe cap??

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Sigur ca da...numai sa evitati frictionarea agresiva a leziunilor.

alexandra

acum 10 ani

Buna am si eu o intrebare pot ramane semne daca am rupt cateva cruste care erau gata sa cada? Tin sa mentionez ca locul unde am rupt crustele a ramas rosu:(

Bianca

acum 7 luni

Bună, ți au rămas semne?? Sunt in aceeași situație 🙏🙏🙏🙏

elena

acum 9 ani

Bună seara ! Am și eu o întrebare ? Am 34 ani,am varicela au trecut aproape 3 săptămâni și nu îmi pica cojile pe unele le am luat eu .Dar îmi rămân pete roșii pe făta ! Pt cat timp rămân ?