e posibil?

Varicela si zona zoster

Postata de romeo39 cu 12 ani in urma.

se poate avea varicela daca ai fost vaccinat ? am un baiat de 5 ani care a fost diagnostigat cu varicela,el ac***a toate vaccinurile la zi!multumesc

Raspunsuri (2)

Pena

acum 12 ani

Toti copiii sunt vaccinati si majoritatea fac varicela. Vaccinul ii protejeaza de formele grave ale bolilor, nu dau imunitate. Ai foarte mare grija sa nu se scarpine, sa nu-si rupa bubele de pe fata pt ca raman urme urate pt totdeauna. Raman niste gropi inestetice pe care nici un tratament nu le acopera. Poti sa-i arati copilului imagini de pe internet cu copii care s-au scarpinat, au rupt bubitele, pt a-l determina sa aiba grija. Exista un preparat in farmacii, ''''''''pasta de apa'''''''', putin mentolat, care racoreste si usuca bubele.
Sanatate.

romeo39

acum 12 ani

multumesc mult!!!!!