Cicatrici Varicela

Varicela si zona zoster

Postata de ClaudiaMirea cu 9 ani in urma.

Buna ! De o saptamana am varicela iar de 3 zile , cele de pe fata au inceput sa faca crusta iar pielea sa se decojeasca ca dupa bronzat. Incet incet mi-au carut toate crustele, iar in locul lor am ramas cu niste pete rosii. O sa dispara aceste pete ? Va multumesc.

Raspunsuri (6)

luminita270

acum 9 ani

Da,important este sa nu faceti imprudenta de a va freca fata,ci curatati-o prin usoare badijonari cu apa calduta,eventual puteti face un amestec lichid(infuzie) din galbenele si musetel,aplicati pe suprafata pielii cand este usor calduta si lasati sa se usuce ,fara a brusca pielea fetei.Uleiul de argan stiu ca este foarte bun in astfel de cazuri.

ClaudiaMirea

acum 9 ani

Am facut aceasta imprudenta. In schimb mi-am tamponat fata cu apa calduta. Am sa Incerc si cu infuzia de care a-ti amintit. Sunt in vre-un pericol ca am frecat acel strat de piele ?

luminita270

acum 9 ani

Nu,incearca sa nu te mai gandesti,gaseste-ti o preocupare,vei trece cu bine si peste asta!

ClaudiaMirea

acum 9 ani

Da, chiar ar trebui sa nu ma ma gandesc la asta.Ma ingrozeste gandul ca voi ramane pentru totdeauna cu bubitele astea, chiar si cele de pe corp. Multumesc pentru sfaturi!

luminita270

acum 9 ani

In partea de deasupra a site-ului,dupa,,autoevaluare” ,ai ,,sanatate a-z”. Intra pe el si vezi ca exista un indicativ al plantelor,beneficii interne si externe si citeste despre ele.

luminita270

acum 9 ani

Cu placere! SANATATE!