care sunt riscurile varicelei in sarcina?

Varicela si zona zoster

Postata de violeta165 cu 10 ani in urma.

sunt insarcinata in 7 luni si fetita mea de 4 ani si jumatate are varicela.medicul de familie mi-a spus ca daca am facut si eu in copilarie sa staau linistita.totusi imi este teama, pt ca am auzit destule cazuri de persoana care au facut si a doua oara.ce ar trebui sa fac, si care sunt riscurile pentru bebelus?

Raspunsuri (2)

Doctorulstietot

acum 10 ani

Faci IgG , IgM pt varicela( ex sg) .

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Daca faceti varicela in timpul sarcinei sunteti expusa unui risc crescut de a dezvolta complicatii serioase (ex:pneumonie). Intrucat ati depasit 20 de saptamani de sarcina , riscul pentru bebelus este acela de a se naste cu infectii mai grave, mai ales daca infectia se produce in ultima perioada de sarcina.
Probabil sunteti insa imunizata ( daca ati avut in copilarie) si riscul de infectie este astfel scazut.