vaccin in clasa 1

Vaccinuri si vaccinari

Postata de roberta66 cu 10 ani in urma.

buna...fetita este racita ii curge nasul,nu tuseste ,nu are febra, are tratament cu Bioparox si ma intereseaza daca poate fii vaccinat daca ii curge nasul si daca are acest tratament ?dupa cat timp se poate vaccina daca terminam Bioparox-ul? fetita are si streptococcus pneumoniae in nas de care nu am scapat dupa 2 ture de antibiotice ?este bine sa fie vaccinata???astept raspuns !!! va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Tamara Marcovici

acum 10 ani

Buna seara. Infectiile acute respiratorii febrile reprezinta o contraindicatie temporara a vaccinarii. In situatia descrisa de D-voastra, medicul scolar/de familie este cel care va decide oportunitatea imunizarii. Prezenta Strept. pn. la nivel nazal nu resprezinta o contraindicatie a vaccinarii. Multa sanatate!