balbaiala

Tulburari de limbaj

Postata de paraschivdaniela cu 12 ani in urma.

Am o fetita de 2 ani si 8 luni si de cateva zile a inceput sa se balbaie.Repeta silabe,cuvinte sau sunete , dar nu tot timpul. Are momente cand vorbeste foarte bine si corect si chiar pronunta cuvinte grele.A inceput sa vorbeasca imediat dupa 1 an.
E nevoie de consult sau e o faza trecatoare?

Raspunsuri (5)

Cauze

acum 12 ani

Sunt diferite cauze pt. balbaiala. Cel mai des provin de la sperieturi, de la intimiadte, pierderea increderii in sine datorita influentei externe, dar pot si si urmarea unor anumit boli.
A existat ceva de genul acesta in trecut ? Mai prezinta si alte simptome ?

paraschivdaniela

acum 12 ani

Nu au existat factori de acest gen.
Este un copil vioi si plin de energie.

Psih. Laura Daniela Popescu

acum 12 ani

Incercati sa observati cu atentie imprejurarile in care se balbaie si sa identificati motivele care determina aparitia balbaielii...poate sa fie vorba despre o anumita persoana care o intimideaza, poate sa fie vorba despre o sarcina pe care trebuie sa o execute si care pune presiune pe umerii ei si atunci apare balbaiala...incercati sa identificati un factor comun in momentele in care se balbaie, daca identificati cauza, inlaturati factorul perturbant si atunci problema se rezolva...daca nu reusiti sa gasiti singura un eventual motiv pentru care micuta d-voastra a inceput sa se balbaie si daca balbaiala se mentine, apelati la sprijinul unui specialist.
Mult succes!

Logoped & Psiholog
Turlacu (Popescu) Laura

D

acum 8 luni

Ati rezolvat problema? Avem o situatie asemănătoare cu a dvs.

Moni

acum 5 luni

Și eu am un băiețel de 3 ani jumate. Vorbește perfect de la un an. Toată lumea se minuna de clar și corect leagă cuvinte grele. Însă acum de vreo 2, 3 săptămâni a început să se balbaie da rău de tot. Și de 10 ori repetă până i iese. Oare să fie de la grădiniță? Până acum mergea când și când,acum din septembrie aproape zi de zi. Și din câte mia zis doamna,e cam neastâmpărat și acolo,că și acasă. Mă gândesc să fie de acolo? Că are reguli de respectat care nu prea i convin?! O părere va rog.