transpiratia

Transpiratia

Postata de alexandru318136667 cu 12 ani in urma.

buna ziua. am si eu o problema transpir foarte repede daca depun efort si nu numai , transpir chiar si cand afara este frig si merg lejer circa 200-300 metri . am 1.70 m inaltime si o greutate de aproximativ 85 kg , am 20 ani. ce as putea face? si vreau sa va spun ca mananc si foarte multa sare . transpir abundent si foarte repede daca intru intr.o incapere unde e cald si atunci cand incep sa transpir ma enervez si transpir si mai tare... ce as putea face? as vrea sa stiu daca sunt pastile sa numai transpir. va multumesc! o zi buna!

Raspunsuri (8)

popica87

acum 12 ani

esti grasut pentru inaltimea asta,pune si mai slabeste(niste ture de stadion,in parc etc)...de asta transpiri;incearca sa nu mai mananci dupa 6-7 seara

alexandru318136667

acum 12 ani

daca ai putea sa imi zici altceva decat ce stiam deja as fi recunoscator...

Iuli

acum 12 ani

Pana nu veti slabi 15-20 de kg, problema dvs nu se va remedia.

alexandru318136667

acum 12 ani

am uitat sa mentionez ca aceasta problema o am de mic... si eu am inceput sa ma ingras pe la 15 ani... deci nu cred ca numai kilogramele in plus sunt o problema

Iuli

acum 12 ani

Atunci asa este felul tau, mai "transpiracios" :) ar fi bine sa faci niste analize, diabeticii transpira mult, dar nu cred sa fie cazul tau. E bine totusi sa faci analize ca sa stai linistit.

victoras

acum 12 ani

Draga Alex,da-mi un sms cu adresa ta e-mail pe nr.0766-747-284 sau daca vrei ma poti suna si iti voi spune ce tratament am facut eu.E unul naturist si in cazul meu a dat rezultate.Sper ca ai incredere in asa ceva ca majoritatea....ASTEPT!!!

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Hiperhidroza reprezinta transpiratia in exces, fata de cea care este necesara pentru a regla temperatura corpului. Poate apare pe fondul unei hiperactivitati simpatice (stari emotionale-afecteaza in principal zona axilara, palmele si plantele), in anxietate , pe fondul consumului diverselor alimente (in special al produselor picante sau foarte condimentate) de bauturi, de nicotina, cafeina. Poate fi secundara unor afectiuni endocrinologice (tiroidiene, hipofizare). Un medicl specialist dermatolog poate stabili cauzele si o terapie adecvata.

Emanuel

acum 12 ani

Sal..Si eu sufar de aceeasi problema..transpir excesiv, indiferent daca este frig sau cald afara..Am folosit tot felul de antiperspirante, dar nimic..mai nou mi-a recomandat cineva produsul asta: http://www.sanafarm.ro/homme-deo-rollon-eficacitate-extrema-vichy-p-3963.html si pt mine functioneaza, nu asa cum mi-as dori insa..probabil ca conteaza tipologia corpului fiecaruia si asa cum spune si Dr. Cristina mai sus, o vizita la un doctor e cea mai buna ( pacat insa ca mie imi e cam frica de ei:">)