transpir sub brat

Transpiratia

Postata de alinalin cu 12 ani in urma.

tranpir foarte tare sub brat de vreo luna. nu am mai avut niciodata probleme cu transpiratia. ce as putea sa fac?

Raspunsuri (2)

victoras

acum 12 ani

Da-mi adresa ta e-mail pe 0766-747-284 sau suna-ma.

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Aceasta afectiune se numeste hipersudoratie Cauze posibile: stari febrile, tulburari metabolice, reactii ale medicamentelor, idiopatice ( fara o anumita cauza), etc. Este recomandat sa efectuati analize de laborator pentru a exclude eventuale tulburari metabolice ( diabet zaharat, feocromocitom,tiroidiene). De asemenea, este indicat sa consultti medicul dermatolog.
Exista solutii/unguente care contin sbstante specifice ( anticolinergice, acid boric etc) pentru ameliorarea simptomelor.