sinuzita maxilara

Sinuzita

Postata de gage cu 12 ani in urma.

Am o mare nelamurire.

Am fost operata de sinuzita de 2 ori.Prima data acum 6 ani si a doua oara in decembrie.Operatie reusita - spun ei.
Sinusul operat nu mai este functional.Mentionez ca nu am tusit,stranutat si nu am suflat nasul o luna , conform recomandarilor.Dupa o luna dupa ce am stranutat de cateva ori , nu stiu de ce dar de atunci stranut foarte des , am suflat din nara o bucata destul de mare de mucus , dar de alta consistenta decat normal.M-am speriat , dar au spus ca este normal.De atunci pe fiecare zi stranut si dupa suflu din nas acelasi muus , dar nu de fiecare data la fel. Cateodata este curat , alta data este maroniu , galben.Nu are nici un miros.
Nu mai stiu ce sa fac . Este normal ?Daca sinusul maxilar operat de 2 ori nu este functional , de unde se acumuleaza mucusul ?

Multumesc !

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

rinoreea (scurgerile nazale) apar intr-o rinita virala acuta, rinita cronica, sinuzita frontala, sinuzita etmoidala acuta.

madalina

acum 10 ani

buna ziua! in urma cu 10 luni am fost diacnosticaca cu sinuzita maxilara cronica pe partea stanga,am facut o radiografie si sa confirmat.am urmat un tratament cu antibiotice 2 sapt.dupa terminarea tratamentului am repetat radiografia si doctorul mi.a spus ca trebuie sa fac punctii!am facut 3 punctii si nu a iestit nimic,dupa care am mai facut tratament o sapt cu Sinuprep(sau ceva de genu), am mai facut inca 2 punctii dar la fel nu mi.a iesit nimic decat ultima data a iesit un lichid foarte gelatinos de culoare galbuie si foarte urat mirositor.doctorul mi.a spus ca nu se poate elimina cu punctii si ca trebuie sa ma operez! pentru siguranta mea am mers in Italia pentru a vedea daca se poate face ceva fara operatie,acolo la fel am urmat un tratament antibiotic injectabil timp 2 saptamani,dar nici un rezultat la fel mi.a spus ca trebuie interventie chirurgicala dar cand am facut analizele pentru anestezie mi.au gasit probleme la plamani si din cauza aceasta am anulat operatia! acum am inceput sa am dureri foarte mari de cap si ameteli mai tot timpul,care in trecut nu erau! oare din cauza sinuzitei,s.a agravat? un sfat va rog frumos! multumesc!